RedRice adıyla yayımladığı parçalara bayıldık, Robogeisha ile hayata geçirdikleri Kill Some Men ile heyecanlandık. Canlı performanslarının ve DJ setlerinin peşine düştük. Halen Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi olan Eylül Deniz Keleş ile RedRice’ı besleyen kaynakları, hareketlenen İstanbul elektronik müzik sahnesini ve gelecek planlarını konuştuk.

Redrice, Audioban’ın ilk toplama albümü “Dark Pulse – Audioban Selections: New Era of Turkish Dark Scene”de “Band of Light” parçasıyla yer alıyor. 28 Eylül Cuma akşamı ise ELZ and the CULT konserinden önce, Karga kabininde DJ setiyle gecenin açılışını yapacak.

RedRice projesini ortaya çıkarırken nelerden beslendin? Şimdilerde sana ilham veren şeyler neler?

Bir şarkıyı yapmadan önce planlayabilme gibi bir yeteneğim hiç olmadı. Bazen bir anda kafamda her şey birleşirken bazen bilgisayar/enstrüman başına geçtiğimde üretebiliyorum. Bazen dinlediğim bir şarkının bir bölümüne kendimi yakın hissedip, oradan yola çıkarak bambaşka bir şarkı çıkartabiliyorum. “Bu zamana kadar beslendiğim ve şu an da ilham aldığım şeyler şunlar” cümlesine devam edebileceğim spesifik örneklerim yok. İçinde olduğum tek bir saniye bana üretmemde yardım edebiliyor.

İstanbul elektronik müzik sahnesinin kendisine bir alan oluşturmaya başladığı; üretimin ve paylaşımın paralel doğrultuda akıcı olduğu bir dönemde müzik yapan bir sanatçı olarak deneyimlerinden ve fikirlerinden bahseder misin?

Son zamanlarda İstanbul’da özellikle hafta sonlarım “Bugün hangi etkinliğe gitmeliyim? Saatleri nasıl ayarlamalıyım?” sorularını sorarak geçiyor. Herkes çılgın bir üretim ve üretimi paylaşma isteği içerisinde. Bu durum da tabii ki döngüyü tekrarlatıyor ve üretim isteği gittikçe artıyor. Hepimiz bir şekilde birbirimizle iletişim halindeyiz. Üretim ve paylaşım içerisinde olan birçok arkadaşımdan yaptıkları şeylerin karşılığını almaya az da olsa başladıklarına dair haberler alıyorum; bu özellikle bulunduğumuz dönemde ileriye dönük planların da oluşmasına yardımcı oluyor.

Birçok prodüktörün iletişim halinde olduğu bir çevrenin içindesin ve ortaklaşa işler üretiyorsunuz. Özellikle Badmash kolektifi çatısı altında yaptığınız çalışmalar günümüz deneysel / bass müziği yeraltı sahnesini şekillendirmede önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda Fransız prodüktör Felix (Desire) ile de epey birlikte çaldınız. Sıradaki adımlar ne olacak senin için ?

İnsanlarla müzik yapmayı, müzik yaparken birçok bilgi, duygu alışverişinde bulunmayı seviyorum. Her ne kadar kendi müziğimi yaparken tamamen yalnız olmayı tercih etsem de başka bir açıdan paylaşımın da önemli olduğunu düşünüyorum. Badmash’in bu kadar hızlı ve iyi ilerliyor olması sadece yapılan müziğin kalitesine değil, içinde bulundurduğu herkesin birbirini desteklemesine de bağlı. Şu an Felix’le projemiz “Hidrolik” ve benim solo projem için Fransa’da bir aylık turdayız. Buradan sonra da yaz bitmeden İstanbul’da birkaç canlı / DJ sahnem olacak.

RedRice @Soundcloud