Bewitched As Dark, 2014’ten bu yana darkwave ve synthwave altyapılı işlerini çeşitli platformlarda paylaşıyor. Audioban’ın ekimde çıkacak toplama albümü “Dark Pulse – Audioban Selections: New Era of Turkish Dark Scene”de Neon Black parçasıyla yer alan Bewitched As Dark ile yoğun üretim sürecini ve dinleyiciden aldığı tepkileri konuştuk.

2014 yılından bu yana darkwave / synthwave altyapılı toplamda 11 albüm yayımladın. Bu yoğun üretim süreci nasıl başladı?

2009 yılında hayatımda her şeyin kötü gittiği bir dönemde, bu süreçten nasıl daha az etkilenerek kurtulurum acaba diye düşünürken kendimi sürekli bir şeylerle oyalamaya çalışıyordum. Sonra müzik programlarıyla müzik yapabileceğimi keşfettim ve süreç öyle başladı. Birkaç senem deneme sürüşüydü, sonra hiç para harcamadan da gayet tatmin edici sesler çıkarabilmenin konforunu yaşayınca şarkılar otomatiğe bağlanmış şekilde oluşmaya başladı ve durduramadık. Şarkılar bilgisayarımın her yerine virüs gibi yayılıyordu, sürekli insanlarla paylaşmak istiyordum ve sonrasında Soundcloud ve Bandcamp sayesinde hayatımda müzikle ilgili güzel insanlar ve güzel etkileşimler oldu.

Darkwave türünün zihinlerdeki karşılıklarından biri olan belirsizliğin ve gizemin cezbedici hali, dinleyenleri yoğun bir çekim alanına sokuyor. Bu alana katmış olduğun kendine ait detaylar ise müziği daha da etkileyici kılıyor. Tamamen kendi başına yaptığın parçalarına yurt dışından nasıl tepkiler geliyor?

Yurt dışından gelen tepkiler çok motive edici. Bununla ilgili en sevdiğim şey, şarkılarımın Soundcloud’da veya Bandcamp’te paylaşılır paylaşılmaz dinleyici tarafından Youtube’a düşürülmesi sanırım. Üstelik her şarkının videosunu kendine göre yapıp yayınlayan da oluyor ve bu beni çok mutlu ediyor. Onun dışında iki sene önce Almanya’da bir toplama albümde yer aldım. Belçika’da röportajlar ve albüm kritiklerim yayımlandı, festival teklifi aldım. Yunanistan ve Kanada’da çeşitli radyo programlarında yer aldım. Bunlar kendi kabuğunda yaşayıp kafasını kendi hayatından başka bir yere uzatmayan bir müzisyen için epey tatmin edici şeyler gerçekten.

Mersin’de yaşamını sürdürüyorsun. Oradaki gündelik hayatta etkileşime girdiğin sokaktaki sesler üretimini etkiliyor mu? Özellikle müziğini ve onunla ilintili her şeyi tek başına yapan biri olarak karşılıklı etkileşim ne kadar önemli senin için?

Mersin çok sakin ama aynı zamanda hep göç almış ve birçok kültürün iç içe yaşayıp birbirini özümsediği bir şehir. Böyle olunca burada nesillerini sürdürmüş her grubun kendine has kültürü ister istemez insanın müziğine ve ruhuna karışıyor. Bu organiklikten çok memnunum. Her şeyi olması gereken yerde, olması gereken şekilde deneyimleyince ortaya güzel bir kokteyl çıkmış oluyor. Hem de doğal malzemelerle!

Bewitched As Dark @Soundcloud